Son yıllarda çok konuşulan bir konudur hedef kitle. Aslında kolay bir kelime olmasına rağmen anlamı ve içeriği konusunda bilinenler pek yeterli değildir.

Hedef kitle bir çok işletme açısından kendi hedefledikleri kitle olarak algılanır. Ancak bu hedefleme gerçekten doğru mudur? Bununla ilgili bir analiz yapılmış mıdır?

Öncelikle Hedef Kitle nasıl belirlenir ona bakalım. İlk etapta geleneksel olarak işletmeler tecrübeleri ile kitleye hitap ettikleri veya edecekleri bir noktayı belirlerler. Ancak bu yeterli değildir. Çünkü belirlenen kitle test edilmeden başarılı bir tespit olup olmadığı anlaşılmaz.Ürün veya hizmeti sunduğunuz insanların demoğrafik yapısı, sosyal yapısı, ekonomik yapısı gibi bir çok açıdan süzgeçten geçirilmesi ve en doğru kitleye ulaşılması gerekir

Hedef kitle özellikle reklam verirken çok önemlidir. Reklamınızı tüm insanlara gösterip çok fazla paralar ödemek yerine , sizin müşteriniz olma ihtimali olan insanlara göstererek daha ekonomik reklamla daha başarılı tanıtım yapmanız mümkündür.